12 липня в Ромнах відбулася мирна акція на підтримку родин безвісти зниклих військовослужбовців та тих, хто перебуває в полоні. У центр міста вийшли кілька десятків людей із портретами своїх рідних – аби привернути увагу суспільства до болю, який вони щодня переживають у тиші. Люди хочуть одного – бути почутими.
У Мирній акції взяла участь і родина підставчанки Надії Ралко. Її син, Дмитро Черніков, зник безвісти в червні 2023 року.
– Ця акція не була багаточисельною, – каже Надія Ралко. – Та головне, що покладено початок. Як анонсували організатори, такі зустрічі планують проводити кожні два тижні.
Однією з ініціатив учасників стане створення альбому зі світлинами безвісти зниклих воїнів та короткими відомостями про них. Цей альбом доставлятимуть до місця обмінів – щоб полонені мали змогу впізнати земляків і, можливо, передати родинам бодай якусь інформацію про них.
* * *
За час російсько-української війни до Єдиного реєстру зниклих безвісти потрапили біля 70 тисяч людей. Такі дані наводить уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов. Це цифра, яка включає і військових, і цивільних. У розшуку перебувають 2740 осіб, дані щодо яких є у Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин і які були неповнолітніми на момент зникнення.
Омбудсмен з питань зниклих безвісти зазначає, що кількість зниклих безвісти осіб постійно зростає.
Встановити долю багатьох із них буде можливо лише після завершення війни або активної фази бойових дій, – зазначає посадовець. – Щодо близько 10 тисяч маємо підтвердження, що вони у полоні. Йдеться як про офіційні підтвердження – від країни-агресорки через Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) – так і про неофіційні.
Матеріал підготовлений за підтримки Української Асоціації Медіа Бізнесу завдяки фінансуванню від “Українського Медіа Фонду